Достапни линкови

logo-print

САД го информирале Ирак за дополнителната војска


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави денеска дека Багдад бил целосно информиран за плановите на неговата земја да распореди војска во Ирак. Кабинетот на ирачкиот премиер Хаидер Ал Абади претходно соопшти дека владата ќе мора да одобри распоредување на било кои специјални сили низ земјата.

Според соопштението, странски војници не се потребни во Ирак, но не е јасно дали операциите на американските сили во земјата спаѓаат во таа категорија. Кери нагласи и дека двете влади ќе се консултираат за тоа каде американските сили да бидат распоредени и што ќе биде нивната задача.

XS
SM
MD
LG