Достапни линкови

logo-print

Лавров не би одбил средба со Чавушоглу


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека не би одбил средба со неговиот турски колега Мевљут Чавушоглу во Белград. Средбата на министерскиот совет на ОБСЕ во Србија ќе се одржи утре и задутре. Според Лавров, Чавушоглу инсистирал да се разговара со него на маргините на средбата. Тој истакна дека нема да избегне контакт со Чавушоглу за да слуште што тој има да му каже. Односите меѓу Русија и Турција се нарушени по соборувањето на рускиот борбен авион од турската војска.

XS
SM
MD
LG