Достапни линкови

logo-print

НАТО ќе направи повеќе во борбата протв ИД


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави денеска дека другите земји членки на НАТО изразиле подготвеност да направат повеќе во борбата против милитантната група Исламска држава. Кери за време на средбата на НАТО во Брисел ги повика министрите за надворешни работи на земјите членки да го нападнат јадрото на милитантната група во Ирак и Сирија и да ја задушат нејзината меѓународна мрежа. Според него, земјите иако придонесуваат, не успеале да зацртаат некои конкретни обврски.

XS
SM
MD
LG