Достапни линкови

logo-print

Црна Гора поканета во НАТО


Одлуката на министерскиот совет на НАТО за Црна Гора ја соопшти генералниот секретар Јенс Столтенберг кој изјави дека станува збор за историска одлука. Тој додаде дека НАТО ја продолжува политиката на отворена врата за сите други кои сакаат да станат членки на Алијансата. Тоа според него ќе ја зголеми безбедноста, како и стабилноста и демократските вредности во регионот. Шефот на црногорската дипломатија Игор Лукшиќ изјави дека станува збор за важен чекор не само за неговата земја, туку и за регионот.

XS
SM
MD
LG