Достапни линкови

logo-print

Ирак не сака повеќе војници на САД против ИД


Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади

Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади

Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади изјави дека нема потреба Соединетите држави да испраќаат дополнителни специјални сили за да се борат против милитантите на Исламската држава. Според него, претходно за такво нешто требало да се побара дозвола и од Багдад. Абади ова го изјави откако американскиот секретар за одбрана Еш Картер го извести Конгресот дека Вашингтон ќе испрати 200 припадници на специјалните сили во операциите против ИД и оти тие би биле сместени во ирачкиот автономен курдски регион. Абади додаде дека Ирак имал доволно војници за да се справат со милитантите.

XS
SM
MD
LG