Достапни линкови

logo-print

САД ќе распоредат дополнителни војници во Ирак


Американскиот секретар за одбрана Еш Картер

Американскиот секретар за одбрана Еш Картер

САД ќе ја прошират вклученоста во борбата против милитантната група Исламска држава во Ирак и ќе распоредат дополнителна војска која ќе им помага на локалните сили. Американскиот секретар за одбрана Еш Картер изјави дека војниците ќе вршат операции и во Ирак и во Сирија, како и спасувачки мисии, собирање на разузнавачки информации и ќе имаат цел да фатат или убијат лидери на Исламската држава. Околу 3500 американски војници се во Ирак и тие неодамна им помогнаа на ирачко курдските сили и другите единици да ја преземат контролата врз стратешкиот град Сињар.

XS
SM
MD
LG