Достапни линкови

logo-print

Германскиот кабинет ја одобри меѓународната коалиција против ИД


Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската влада ги одобри плановите за приклучување на земјата во меѓународната коалиција која се бори против милитантната група Исламска држава во Сирија. За таа цел може да бидат мобилизирани до 1200 германски војници. Плановите треба да се одобрат од Парламентот каде коалицијата на германската канцеларка Ангела Меркел го има мнозинството. По терористичките напади во Париз, Меркел се согласи да го почитува барањето од Франција за поддршка на операциите на земјата против Исламската држава во Сирија.

XS
SM
MD
LG