Достапни линкови

logo-print

Путин нема да се сретне со Ердоган во Париз


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Кремљ соопшти дека рускиот претседател Владимир Путин нема да се сретне со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган на маргините на самитот за климатски промени во Париз, бидејќи Турција одбива да се извини за соборувањето на рускиот борбен авион во близина на границата со Сирија.

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу претходно изјави дека неговата земја го бранела воздушниот простор и дека нема да и се извинат на Русија. Тој побара Путин да го преиспита воведувањето на економски санкции кои стапија на сила пред два дена. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека Турција и земјите членки на Алијансата се загрижени за зголеменото руско воено присуство во регионот.

XS
SM
MD
LG