Достапни линкови

logo-print

Оланд го отвори самитот за климатски промени


Францускиот претседател Франсоа Оланд на отварањето на самитот во Париз.

Францускиот претседател Франсоа Оланд на отварањето на самитот во Париз.

Францускиот претседател Франсоа Оланд го отвори денеска самитот во Париз за климатски промени на кој присуствуваат речиси 150 светски лидери со цел да постигнат долгорочен договор за намалување на покачувањето на температурите во светот. Оланд изјави дека влогот на меѓународната средба никогаш не бил толку висок.

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун изјави дека самитот е поради потребата на светот да оди напред и што побрзо со цел да се достигне ограничување на глобалното затоплување на два степени целзиусови до крајот на векот.

XS
SM
MD
LG