Достапни линкови

logo-print

Словачка со тужба ќе се брани од мигрантските квоти


Словачкиот премиер Роберт Фицо изјави дека неговата земја ќе поднесе тужба пред Европскиот суд на правдата до 18 декември со која ќе го оспори планираниот систем на квоти за распоредување на 120 илјади барали на азил во земјите членки на ЕУ.

Словачка, Чешка, Унгарија и Романија се спротивставуваат на задолжителните квоти за распоредување на мигрантите од Италија и од Грција, но беа надгласани на состанокот на министрите за внатрешни работи на ЕУ во септември.

ЕУ се обидува да најде заеднички пристап во справувањето со напливот на мигранти и бегалци кои бегаат од војните и сиромаштијата на Блискиот Исток, Африка и Азија.

XS
SM
MD
LG