Достапни линкови

logo-print

Потсетување на Холодоморот во Украина


Украинскиот претседател Петро Порошенко денеска треба да учествува на церемонијата за оддавање почит на милиони луѓе кои умреа од глад за време на советскиот диктатор Јосиф Сталин. Церемонијата ќе се одржи во Музејот посветен на гладот, односно на Холодоморот(Помор од глад) во главниот град Киев. Едноминутно молчење ќе има низ целата земја. Денот на жртвите од Холодоморот, 28 ноември, се одбележува од 2006 година. Холодоморот се случил во 1932 и 1933 година, кога тогашната советска власт спровела колективизација и им го одземала родот на селаните. Се проценува дека повеќе од 10 милиони луѓе умреле како резултат на егзекуции, депортација и глад.

XS
SM
MD
LG