Достапни линкови

logo-print

Војската почна да гради ограда на границата со Грција


Македонската армија утрово почна со поставувањето на метална ограда на јужната граница на земјата со Грција, на местото каде што мигрантите се обидуваат да преминат на македонска територија на пат кон Западна Европа, јавува Ројтерс. Војници поставуваат метални столбови и жица.

Претходно Унгарија постави жичана ограда на своите граници со Србија и со Хрватска да го спречи напливот на мигранти, а потоа Хрватска, Србија и Македонија почнаа селектирано да пропуштаат само бегaлци од воени подрачја, односно само Сиријци, Авганистанци и Ирачани. Но, мигранти од други националности останаа на македонско-грчката граница, на грчка територија со денови. Дел од нив пред два дена се обиделе насилно да ја минат границата.

XS
SM
MD
LG