Достапни линкови

logo-print

Русија ја прекина испораката на јаглен во Украина


Украинскиот министер за енергија Володимир Демчишин

Украинскиот министер за енергија Володимир Демчишин

Украинскиот министер за енергија Володимир Демчишин изјави денеска пред Парламентот дека Русија започнала со рестрикција на испораката на јаглен во земјата откако Кремљ се закани дека ќе го казни Киев за прекинот на електрична енергија во Крим. Според него, проруските бунтовници кои имаат контрола врз рудниците со јаглен во источна Украина исто така ја стопирале испораката.

Тој истакна дека бродовите кои пренесуваат руда од Јужна Африка до Украина треба да пристигнат во декември и со тоа земјата ќе има доволно јаглен за стабилна функција на енергетскиот ситем во рок од 45 до 50 дена.

XS
SM
MD
LG