Достапни линкови

logo-print

Ослободени двајца осомничени милитанти во Берлин


Полицијата во Берлин соопшти дека ослободиле двајца мажи кои беа вчера притворени како дел од истрагата против исламските екстремисти во Германија. Според полицијата, не биле пронајдени докази против осомничените, 28 годишен Сириец и 46 годишен Тунижанец. Полицијата вчера изврши рација во џамија и исламски културен центар во градот. Локални медиуми јавија дека двајцата осомничени планирале да пренесат експлозив од Минхен со цел да го искористат за можен напад во Дортмунд.

XS
SM
MD
LG