Достапни линкови

logo-print

Во Берлин приведени двајца за планирање напад


Берлин

Берлин

Полицијата во Берлин соопшти дека уапсила две лица осомничени дека имале намера да извршат „тежок акт на насилство кој претставува опасност по државата“. Тие, како што се наведува, биле под влијание на екстремистичката група Исламска држава. Еден од нив бил Сириец, а другиот државјанин на Тунис. Кај нив не било откриено оружје или експлозив, а полицијата не посочи што тие точно планирале да направат.

XS
SM
MD
LG