Достапни линкови

logo-print

Ердоган бара извинување од Русија


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Русија треба да се извини за нарушувањето на воздушниот простор на неговата земја. Според него, турските пилоти и вооружени сили само си ја исполниле должноста, односно да возвратат на прекрушувањето на правилата и во тоа е суштината.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно изјави дека турското раководство намерно ги турка билатералните односи меѓу двете земји во ќор сокак. Тој нагласи дека Русија очекува извинување и надоместок од Турција по соборувањето на рускиот борбен авион на турско-сириската граница.

XS
SM
MD
LG