Достапни линкови

Турција нема да и се извини на Русија


Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу.

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу.

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу изјави денеска дека неговата земја нема да и се извини на Русија поради соборувањето на рускиот воен авион. Според него, нема да се извинат за нешто за кое се е во право. Рускиот претседател Владимир Путин претходно изјави дека турското раководство намерно ги турка билатералните односи меѓу двете земји во ќор сокак. Тој нагласи дека Русија очекува извинување и надоместок од Турција.

XS
SM
MD
LG