Достапни линкови

logo-print

Ердоган негира дека Турција купува нафта од ИД


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги отфрли обвинувањата од Русија дека неговата земја купува нафта од терористичката грпа Исламска држава. Тој ги повика сите оние кои поинаку тврдат да го докажат тоа инаку во спротивно се работи за клевета.

Според него, таквите тврдења се срамни и нагласи дека Русија е најголемиот снабдувач со енергија на Турција. Тој истакна и дека Турција активно се бори против групата, при што илјадници осомничени милитанти биле притворени во изминатите години.

XS
SM
MD
LG