Достапни линкови

logo-print

Обама потресен од видеото со полициското пукање во Чикаго


Чикаго

Чикаго

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека бил длабоко потресен од снимката на која е прикажано како бел припадник на полицијата во Чикаго пука во едно црно момче. „Како и повеќето американци, јас сум длабоко потресен од снимката од убивањето на 17 годишниот Мекдоналд“, напиша Обама на неговата официјална Фејсбук страница.Обвинителството ја објави снимката за убиството кое се случи во октомври минатата година по што стотици луѓе излегоа на протест на улиците на Чикаго.

XS
SM
MD
LG