Достапни линкови

logo-print

Москва се сомнева дека Турција го планирала инцидентот


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека соборувањето на рускиот борбен авион на турско-сириската граница е најверојатно испланирана провокација. Според него, Турција и сојузниците на НАТО се обидуваат да сокријат што турските воздушни сили направиле вчера. Тој нагласи и дека НАТО и ЕУ направиле чудни проценки за инцидентот, при што не изразиле жалење или сочуство.

Москва се сомнева, како што наведе Лавров дека инцидентот бил ненамерен и оти земјата ги собрала сите информации за соборувањето на авионот кои е подготвена да ги сподели со меѓународната заедница.

XS
SM
MD
LG