Достапни линкови

САД и Франција обединети против тероризмот


Американскиот претседател Барак Обама со францускиот претседател Франсоа Оланд.

Американскиот претседател Барак Обама со францускиот претседател Франсоа Оланд.

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека неговата земја и Франција се обединети против тероризмот и додаде дека милитантната група Исламска држава и нејзината идеологија претставуваат сериозна закана за сите. Говорејќи на заедничката прес конференција со францускиот претседател Франсоа Оланд во Вашингтон, тој порача дека САД стојат зад своите пријатели и во добро и во лошо.

Оланд повика на интензивирање на воздушните напади против милитантите во Сирија и Ирак и создавање на меѓународна коалиција со цел да биде поразена Исламската држава. Според него, потребно е затворање на турско сириската граница со цел да се спречат терористите да влезат во Европа. Тој порача и дека Франција нема да спроведе копнени операции во Сирија. Обама ја повика и ЕУ да имплементира договор со кој ќе се делат информации за патниците на авиособраќајот.

XS
SM
MD
LG