Достапни линкови

Иванов оствари средба со Столтенберг


Македонскиот претеседател Ѓорѓе Иванов

Македонскиот претеседател Ѓорѓе Иванов

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска побарал од генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг да ги има предвид новите безбедносни закани и гео-политички асппекти и Алијансата да не го игнорира меѓународното право и пресудата на Меѓународниот суд за правда во однос на Македонија. Иванов изјави дека средбата е во време кога има многу предизвици, како за Македонија и регионот, така и за НАТО.

Во соопштението испратено од Столтенберг по средбата е наведено декасоработката на земјата со НАТО е одлична и ќе продолжат да го поддржуваат патот на Скопје кон евро-атлантската интеграција, вклучувајќи членство во НАТО. Одлуката на Самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година за покана се уште стои, се истакнува во соопштението.

XS
SM
MD
LG