Достапни линкови

logo-print

Германија со надеж дека преговорите за Сирија не се нарушени


Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер денеска во Берлин изрази надеж дека инцидентот со соборувањето на рускиот авион нема да претставува чекор наназад во решавањето на војната во Сирија. Турските власти соопштија дека го собориле рускиот авион во близина на сириската граница откако испратиле предупредување дека е нарушен воздушниот простор на земјата. Руските власти пак соопштија дека авионот бил во воздушниот простор на Сирија.

XS
SM
MD
LG