Достапни линкови

logo-print

Еродган ја одобри новата Влада на Турција


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска го одобри предлогот на премиерот Ахмет Давутоглу за составот на новата Влада. Во новата Влада останува досегашниот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу.

Нови лица во Владата се министрите за енергетика и природни ресурси, како и за економија и финансии. Министер за енергетика и природни ресурси е именуван Берат Албајрак, за финансии Наџи Агбал, а за министер за економија е именуван Мустафа Елиташ.

XS
SM
MD
LG