Достапни линкови

logo-print

Грузија со истрага за видеото на ИД


Грузија покрена истрага за видеото на Исламската држава во кое наводно се прикажани државјани на земјата кои се борат на страната на милитантите во Сирија. Во видеото, објавено вчера, четворица мажи кои зборуваат на грузиски јазик и држат оружје во рацете ги повикуваат сите муслимани во Грузија да му се придружат на Калифатот. Грузиски медиуми ги идентификувале мажите како поранешни жители на Ајара, кој се наоѓа во југозападниот дел на Грузија.

XS
SM
MD
LG