Достапни линкови

logo-print

Русија ја прекинува испораката на гас во Украина


Рускиот министер за енергија Александар Новак

Рускиот министер за енергија Александар Новак

Рускиот министер за енергија Александар Новак изјави денеска дека неговата земја ќе ја прекине испораката на гас во Украина доколку Киев не плаќа однапред и можеби ќе ја суспендира испораката на јаглен поради прекинот на струја на Крим. Според него, Русија може да преземе и политички и економски мерки доколку Украина не го снабди Крим со електрична енергија. Околу три четвртини од населението на Крим остана без електрична енергија откако четири далноводи беа уништени во украинскиот регион Керсон на северот од овој полуостров.

XS
SM
MD
LG