Достапни линкови

logo-print

Сириската армија освоила територии на ИД


Сириската армија освоила подрачја од екстремистичката организација Исламска држава во централната провинција Хомс. Сириските државни медиуми јавија дека била вратена контролата врз градот Махин и врз неколку села при што им биле нанесени големи загуби на милитантите. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија го потврди напредокот на сириската армија која, како што се наведува, била поддржана од руски воени авиони и хеликоптери.

XS
SM
MD
LG