Достапни линкови

logo-print

Во Белгија обвинето уште едно лице за нападите во Париз


Брисел

Брисел

Белгиските власти покренаа обвинување против уште едно лице за тероризам во врска со нападите во Париз кога на 13 ноември загинаа 129 луѓе, а над 350 беа ранети. Белгиското обвинителство не го соопшти неговиот идентитет. Станува збор за четврто лице што е обвинето за поврзаност со париските напади. Другите 15 луѓе кои беа приведени за време на вчерашната полициска акција во Брисел се ослободени. Во меѓувреме, белгискиот премиер Шарл Мишел изјави дека во Брисел останува нивото на тревога на највисоко четврто ниво поради страхувања од можни напади слични на оние во Париз.

XS
SM
MD
LG