Достапни линкови

logo-print

Попречена поправката на далноводите кон Крим


Украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков

Украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков

Украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков изјави дека на само еден од четирите далноводи може денеска да му биде саниран дефектот. Аваков за време на интниот состанок на кабинетот информирал и дека евентуалното присуство на мини и закана од субверзивни напади ја попречува поправката на далноводите. Околу три четвртини од населението на Крим и натаму е без електрична енергија. И покрај тоа што Русија го анектира Крим во март минатата година, украинските власти го продолжија снабдувањето со енергија.

XS
SM
MD
LG