Достапни линкови

logo-print

Ирак ги суспендира летовите до курдскиот регион


Ирак ќе ги суспендира летовите кон самопрогласениот автономен курдски регион на два дена поради руската воздушна кампања во соседна Сирија. Властите соопштија дека одлуката од денеска стапува на сила, а целта е да се заштитат патниците од ракетите кои поминуваат низ северен Ирак преку Каспиското море до Сирија. Русија ги започна воздушните напади на Сирија на 30 септември.

XS
SM
MD
LG