Достапни линкови

logo-print

Втор круг парламентарни избори во Египет


Во Египет денеска се спроведуваат втората рунда од првите парламентарни избори откако беше симнат исламскиот претседател Мухамед Морси од страна на војската во 2013 година. Според извештаите на локалните медиуми околу 3 илјади кандидати се борат за 288 пратенички места.
Првата рунда од изборите беше спроведена на 14-ти октомври, и помина со слаб одзив на гласачи. Официјалните конечни резултати од вториот круг се очекува да бидат објавени на почетокот на декември.

XS
SM
MD
LG