Достапни линкови

logo-print

Протести во Ерменија против уставните промени


Протестите во Ереван

Протестите во Ереван

Во главниот град на Ерменија, Ереван денеска се одржаа протести против уставните реформи предложени од владата. Демонстрантите соопштија дека владата се обидува да ја обезбеди својата моќ и контрола врз земјата, преку спроведувањето на промените со кои овластувањата на претседателот ќе бидат префрлени на премиерот. Протестот беше организиран од опозициски партии. На 5 октомври ерменскиот Парламент гласаше за одржување референдум за промена на Уставот со цел да се воспостави парламентарна република.

XS
SM
MD
LG