Достапни линкови

logo-print

Ванхауте ги очекува медиумските закони до петок


Белгискиот експерт Питер Ванхауте

Белгискиот експерт Питер Ванхауте

Белгискиот експерт Питер Ванхауте изјави денеска дека очекува до следниот петок да бидат донесени соодветните измени на медиумските закони и со тоа да завршат разговорите за тој дел од Договорот во Пржино. Тој пред почетокот на средбата на Работната група за медиумите рече дека од особен интерес е од овие разговори да произлезат долгорочни одржливи решенија, а не брзи и краткорочни промени. Според него, измените главно ќе се однесуваат на медиумскиот регулатор, пристапот до јавни информации и на клеветата.

XS
SM
MD
LG