Достапни линкови

logo-print

Ослободени заложници од хотелот во Мали


Заложник кој успеал да избега од хотелот во Бамако

Заложник кој успеал да избега од хотелот во Бамако

Специјалните сили на Мали успеале да влезат во хотелот во главниот град Бамако каде вооружени лица држат десетици луѓе како заложници. Вооружени лица претходно упаднаа во луксузниот хотел „Радисон“ во кој имало 170 гости и персонал.

Националната телевизија јави дека специјалните сили ослободеиле 80 заложници. Министерот за безбедност Салиф Траоре изјави дека 30 од заложниците уепеале сами да побегнат. Кинески медиуми јавија дека десет Кинези се наоѓале во хотелот. Индиските власти соопштија дека 20 Индијци имало меѓу заложниците.

XS
SM
MD
LG