Достапни линкови

logo-print

Москва против Црна Гора во НАТО


Москва

Москва

Русија смета дека евентуалното зачленување на Црна Гора во НАТО во сегашните услови би претставувало избрзана одлука, изјави рускиот заменик амбасадор во Подгорица, Владимир Гурко. Тој на прес конференција во Москва изјави дека Подгорица треба уште еднаш да ги преиспита предностите и слабостите на зачленувањето во НАТО. „Механичкото проширување на Алијансата, која не ги зема предвид интересите на сите држави од евроазиската заедница, веќе доведе и продолжува да води кон создавање на нови линии на поделби“, оцени Гурко.

XS
SM
MD
LG