Достапни линкови

logo-print

Ердоган апелира на здрав разум по нападите во Париз


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека нападите во Париз покренале бран на омраза кон муслиманите и бегалците во Европа. Тој побара од европските лидери да апелираат на „здрав разум“ во своите земји. Според него, извештаите за напади врз муслиманите и „заострените мерки“ кон бегалците по нападите во Париз, само ќе придонесат за „продлабочување на трагедијата“. Расизмот заедно со омразата кон Исламот, како што наведе Ердоган е најголемо зло и опасност.

XS
SM
MD
LG