Достапни линкови

logo-print

Русија би соработувала со коалицијата против ИД


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека неговата земја е подготвена за практична соработка со коалицијата предводена од САД во борбата против Исламската држава доколку биде испочитувана сириската сувереност и лидерство.

САД и сојузниците бараат сирискиот претседател Башар ал Асад да се повлече од функцијата, додека Русија смета дека сирискиот народ треба да ја донесе одлуката. Руски новински агенции јавија и дека руски и француски воени претставници разговарале за преземање заеднички напори во бробата против Исламската држава во Сирија.

XS
SM
MD
LG