Достапни линкови

logo-print

Реконструкцијата во Авганистан зафатена со корупција


Џон Сопко

Џон Сопко

Главниот инспектор на американските градежни напори во Авганистан Џон Сопко изјави дека тие биле обременети со слабо планирање, непотребни трошоци и хронична корупција. „Корупцијата го поткопува секое наше настојување во Авганистан“, рече тој. Претходно беше соопштено дека американската војска искористила 43 милиони долари од даночните обврзници за станица за снабдување со гас во северен Авганистан која би требало да чини само 500 илјади долари.

XS
SM
MD
LG