Достапни линкови

logo-print

Иран ја редуцира нуклеарната програма


Нуклеарна постројка во Иран

Нуклеарна постројка во Иран

Нуклеарната агенција на ОН соопшти дека Иран започнал да ја редуцира нуклеарната програма во согласност со договорот кој го постигна земјата со шесте светски сили. Спроведувањето на нуклеарниот договор требаше да започне на 18 октомври. Од тогаш, според извештајот на организацијата, Иран го редуцирал бројот на центрифуги кои се користат за збогатување ураниум. Во извештајот е наведено и дека пред почетокот на спроведувањето на договорот во Иран се користеле 11 308 центрифуги, а сега нивната бројка е намалена за 300.

XS
SM
MD
LG