Достапни линкови

logo-print

Назарбаев за подмладување на функционерите во Казахстан


Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев

Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев

Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев изјави денеска дека актуелните преставници на власта мора да ги подготват нивните наследници на функциите. Говорејќи на седница на кабинетот во Астана тој нагласи дека многу од владините претставници биле на функцијата повеќе од 25 години.

Според него, никој не сака да ја напушти својата функција, но понекогаш е време за промена. Тоа, како што наведе Назарбаев е за доброто на сите. Не е јасно дали изјавата на Назарбаев се однесува и за него, бидејќи тој е претседател на земјата од 1989 година.

XS
SM
MD
LG