Достапни линкови

Бејли-Нападите во Париз се закана за сите


Американскиот амбасадор во Скопје, Џес Бејли.

Американскиот амбасадор во Скопје, Џес Бејли.

Американскиот амбасадор во Скопје, Џес Бејли денеска изјави дека нападите во Париз се закана за сите и оти е потребна координација, солидарност и одлучност. Тој порача и дека ќе продолжат енергично да се борат против тероризмот и во исто време нема да заборават да покажат сочуство, разбирање и помош за луѓето кои се обидуваат да избегаат.

Тој по отворањето на конференцијата „Кризен менаџмент: Предизвици и перспективи“ нагласи и дека тоа е огромен предизвик на кој одлучно ќе работат да се најде решение. Тој истакна и дека САД соработуваат со Македонија кога се соочуваше и со другите кризи порано, вклучувајќи ја и актуелната мигранска криза, и тоа е значаен дел од соработката на двете земји.

XS
SM
MD
LG