Достапни линкови

logo-print

Обама ја пофали руската улога во разговорите за Сирија


Американскиот претседател Барак Обама ја пофали улогата на Русија во разговорите во Виена за ставање крај на конфликтот во Сирија. Тој додаде дека би сакал Москва да ја смени својата политика на поддржувач на сирискиот режим и повеќе да се насочи кон борбата против милитантите на Исламската држава. Зборувајќи на прес конференција во Манила, Обама изјави дека се уште постојат разлики со Русија околу судбината на сирискиот претседател Башар ал Асад. Но, како што додаде, Русија била конструктивен партнер во Виена во обидот да се креира политичка транзиција во Сирија.

XS
SM
MD
LG