Достапни линкови

logo-print

Во бомбашки напад во Нигерија загинаа над 30 луѓе


Бомбаш самоубиец активирал експлозив во една железничка станица во Нигерија при што загинале над 30 луѓе додека 80 други биле ранети. За овој напад властите ги обвинуваат екстремистите на Боко Харам. Пред три недели во бомбашки напади во Нигерија беа убиени четирисетина луѓе. До сегашниот напад дојде само неколку дена откако претседателот Мухамаду Бухари соопшти дека Боко Харам наскоро ќе биде поразен. Околу 20 илјади загинаа во шестгодишната борба со исламистите во таа земја.

XS
SM
MD
LG