Достапни линкови

logo-print

Напаѓачите во Париз користеле шифрирани пораки


Претседателот на Комитетот за разузнавање на американскиот Сенат Ричард Бур изјави дека најверојатно напаѓачите во Париз и нивните сојузници користеле некаков вид шифрирана комуникациска технологија со што било избегнато да бидат откриени од разузнавачките служби. Според него, напаѓачите не само што биле инспирирани, туку по се изгледа биле и раководени од милитантите на Исламската држава во Сирија. Американските и европските разузнавачки служби долго време предупредуваат дека порастот на шифрирани мејлови, четови и мобилни платформи го отежнуваат следењето на сомнителните активности.

XS
SM
MD
LG