Достапни линкови

logo-print

Во судирите во Приштина повредени 17 полицајци


Судирите во Приштина

Судирите во Приштина

Косовската полиција соопшти денеска дека 17 нивни припадници биле повредени, од кои двајца потешко во судирите со демонстрантите пред зградата на Парламентот во Приштина. Според полицијата, оштетени биле и 12 возила, од кои четири нивни и осум во сопственост на цивили. Демонстрантите врз полицајците фрлаа боја и камења. Тие се противат на договорот со кој на Српските заедници на Косово им се даваат поголеми овластувања.

XS
SM
MD
LG