Достапни линкови

logo-print

Именувана новата технократска Влада на Романија


Парламентот во Романија

Парламентот во Романија

Ромаскиот Парламент денеска го одобри именувањето на новата технократска Влада на чело со поранешниот еврокомесар за земјоделие, Дачијан Чолош. Новата влада нема ниту една политичка цел поважна од поддршката и засилувањето на демократијата, изјави Чолош, пред пратениците да го прифатат неговиот кабинет. Претходниот премиер, Виктор Понта поднесе оставка по масовните протести поради пожар во ноќниот клуб во центарот на Букурешт, во кој загинаа 55 лица.

XS
SM
MD
LG