Достапни линкови

logo-print

Франција распореди носач на авиони во источен Медитеран


Францускиот претседател Франсоа Оланд

Францускиот претседател Франсоа Оланд

Францускиот претседател Франсоа Оланд нареди распоредување на носачот на авиони на нуклеарен погон „Шарл де Гол“ во источниот дел на Медитеранот со цел интензивирање на воздушните напади врз милитантите на Исламската држава во Сирија по терористичкиот напад во Париз во минатата недела кога загинаа над 130 луѓе. Оланд исто така изјави дека Соединетите држави и Русија би требало да ги остават настрана нивните разлики и да им се приклучат на силите кои се борат против милитантите на Исламската држава. „Франција е во војна против џихадистички тероризам кој претставува закана за целиот свет“, изјави Оланд. Во меѓувреме во Франција продолжува потрагата по осомничени исламистички екстремисти.

XS
SM
MD
LG