Достапни линкови

logo-print

Оланд бара продолжување на вонредната состојба во Франција


Францускиот претседател Франсоа Оланд

Францускиот претседател Франсоа Оланд

Францускиот претседател Франсоа Оланд ги повика законодавците да ја продолжат вонредната состојба во земјата за три месеци по терористичките напади во Париз. Говорејќи во Парламентот тој изјави дека за таа цел за два дена ќе биде изготвен предлог закон и при тоа побара од пратениците истиот да го усвојат.

Оланд нагласи и дека е потребна широка коалиција за борбата во Сирија. Тој исто така инфромираше и дека во наредните денови ќе се сретне со американскиот и рускиот претседател, Барак Обама и Владимир Путин за да разговара за прашањето.

XS
SM
MD
LG