Достапни линкови

logo-print

Собранието одобри избор на нови членови на ДИК


Собранието на Македонија денеска донесе одлука за распишување оглас за нови членови на Државната изборна комисија. Измените на Изборниот законик што беa донесени како резултат на разговорите во рамки на договорот од Пржино предвидуваат зголемување на бројот на членовите на ДИК.

Отсега ДИК ќе биде составена од девет членови односно претседател и потпретседател и седум членови. По тројца членови предлагаат политичките партии од власта и од опозиција, а останатите тројца се бираат од редот на пријавените. Претседателот или потпретседателот на ДИК, според новите измени на Изборниот законик, треба да е од редот на припадниците на најголемата немнозинска заедница.

XS
SM
MD
LG