Достапни линкови

logo-print

Полициска акција во Брисел за нападите во Париз


Белгиската полиција за време на акцијата во квартот Моленбеек.

Белгиската полиција за време на акцијата во квартот Моленбеек.

Белгиските безбедносни сили денеска извршија претреси во куќите кои се наоѓаат во квартот Моленбеек во Брисел. Акцијата е поврзана со смртоносните напади во Париз. Белгискиот јавен сервис негираше дека еден маж е уапсен во врска со нападите во Франција. Претходно белгиски медиуми јавија дека бил уапсен Салех Абдеслам, 26 годишен државјанин на Франција.

Сиромашниот кварт Моленбеек, кој е дом на многу муслимански имигранти е центарот на истрагата за милитантите напади во Париз, откако се дозна дека двајца од напаѓачите живееле во таа област.

XS
SM
MD
LG